Maszyna do czyszczenia podłogi – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Czyszczenie i konserwacja podłóg jest kluczowym aspektem zachowania estetyki i higieny otoczenia. Od domów i biur po duże przestrzenie handlowe i obiekty przemysłowe, potrzeba skutecznego czyszczenia podłóg jest nie do przecenienia. W tym kontekście maszyna do czyszczenia podłóg staje się niezastąpionym narzędziem, charakteryzującym się wszechstronną użytecznością i ogromną wydajnością. Niniejszy przewodnik przybliży Ci i usystematyzuje świat maszyn do czyszczenia podłóg bez zbędnego wchodzenia w szczegóły, jednocześnie dostarczając najważniejszych informacji. Po przeczytaniu tego materiału będzie Ci łatwiej ocenić czy maszyna do czyszczenia podłogi jest w Twoim przypadku niezbędna, a kiedy profesjonalne usługi czyszczenia podłóg mogą być bardziej opłacalne.
Głębsze spojrzenie na maszyny do czyszczenia podłóg
Maszyna do czyszczenia podłóg jest zasadniczo urządzeniem mechanicznym przeznaczonym do czyszczenia różnych rodzajów podłóg. W zależności od konstrukcji i funkcjonalności, maszyny te mogą wykonywać różne zadania czyszczenia, w tym zamiatanie, szorowanie, mopowanie i polerowanie. Działają one przy użyciu kombinacji wody, roztworów czyszczących, szczotek lub padów oraz działań mechanicznych w celu skutecznego usuwania kurzu, brudu, zabrudzeń, plam i innych form zanieczyszczeń, które gromadzą się na podłodze.
Maszyny do czyszczenia podłóg są dostępne w wielu różnych typach i rozmiarach, aby zaspokoić różne przestrzenie i potrzeby w zakresie czyszczenia, od małych ręcznych urządzeń idealnych do użytku domowego po większe maszyny klasy przemysłowej przeznaczone do rozległych przestrzeni handlowych lub przemysłowych. Ich ceny również różnią się odpowiednio, w zależności od czynników takich jak rozmiar, moc, funkcjonalność, marka i inne cechy. W tym artykule jako maszyny do czyszczenia podłóg potraktujemy wszystkie narzędzia bardziej zaawansowane od miotły i mopa 🙂
Rodzaje maszyn do czyszczenia podłóg
Bazując na doświadczeniu, podzieliliśmy maszyny do czyszczenia podłóg na kilka grup. Każda z tych kategorii ma swoje odrębne cechy, zalety, wady i idealne zastosowania.
1. Zamiatarki
Zamiatarki to maszyny, które zastępują tradycyjną miotłę i pozwalają zamieść podłogę na większej powierzchni łatwiej i szybciej. Najpopularniejsze modele to zamiatarki ręczne, które w obsłudze przypominają kosiarkę. Posiadają one ruchome szczotki zbierające brud i kurz z powierzchni podłogi poruszające się na skutek obracania się kółek oraz zbiornik na zanieczyszczenia. Oprócz zamiatarek ręcznych istnieją na rynku również zamiatarki prowadzone z własnym napędem oraz samojezdne z siedziskiem dla operatora dedykowane do największych powierzchni.
To dobre rozwiązanie jeśli masz dość machania miotłą, a do zamiecenia jest duża powierzchnia. Tego typu urządzenia świetnie sprawdzają się szczególnie przy podłogach o nieregularnej powierzchni, które na co dzień nie potrzebują mycia, a jedynie uprzątnięcia fizycznych zanieczyszczeń takich jak kostka brukowa, parkingi, sztuczne boiska czy niektóre hale magazynowe. Do obiektów, w których podłoga po zamiataniu jest myta, zazwyczaj bardziej opłaca się inwestycja w postaci maszyny szorująco-zbierającej, która załatwi obie te czynności.
Ile kosztuje zamiatarka?
Tutaj rozstrzał cen jest bardzo duży. Najprostsze zamiatarki z napędem ręcznym z dwoma prostymi szczotkami obrotowymi i pojemnikiem na kółkach znajdziemy nawet za kilkaset złotych. Te nieco bardziej solidne kosztują kilka tysięcy złotych, wśród których znajdziemy prowadzone z napędem elektrycznym lub spalinowym. Największe i najmocniejsze modele zamiatarek prowadzonych z własnym napędem i siedziskiem dla operatora to koszt rzędu kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
2. Odkurzacze
Odkurzacze to najbardziej znana kategoria dla każdego ze względu na obecność odkurzacza w każdym domu. W zastosowaniu komercyjnym odkurzacze, szczególnie tradycyjne najlepiej sprawdzą się przy powierzchniach pokrytych dywanami, wykładzinami dywanowymi czy np. podłogami winylowymi tkanymi. Z tego względu odkurzacze są regularnie w użyciu w hotelach i centrach konferencyjnych gdzie tego typu podłóg jest dużo.
Odkurzacze możemy podzielić w sposób następujący:
2a. Klasyczne odkurzacze do pracy na sucho
Działają na prostym mechanizmie ssania, który pozwala na skuteczne usuwanie kurzu, brudu, włosów czy innych drobnych cząstek z powierzchni takich jak podłogi, dywany, kanapy czy powierzchnie mebli. Wyposażone są w różnego rodzaju końcówki i szczotki, umożliwiające dostosowanie urządzenia do konkretnego zadania. Wiele z nich posiada regulowane poziomy mocy ssania, co pozwala na dopasowanie do rodzaju powierzchni oraz stopnia zabrudzenia. Dobre będą do mniejszych, raczej suchych powierzchni z wykładzinami dywanowymi.
Ile kosztują odkurzacze do pracy na sucho?
Najtańsze modele wykorzystywane w domach to koszt dolnych kilkuset złotych. Profesjonalne odkurzacze do firm to koszt od kilkuset, do kilku tysięcy złotych. Jedna z najbardziej popularnych marek odkurzaczy do biznesu na świecie to Brytyjska firma Numatic ze swoimi odkurzaczami Henry z charakterystyczną uśmiechniętą buźką na obudowie, które dostaniemy już za kwotę ok. tysiąca złotych.
2b. Odkurzacze do pracy na sucho i na mokro
Odkurzacze na sucho i mokro to osobna linia odkurzaczy profesjonalnych, które są w stanie wciągać wodę i jej pozostałości bez szkody na pracę ich samych. To urządzenia, które oferują większą wszechstronność w porównaniu do tradycyjnych odkurzaczy do pracy na sucho. Zdolne do czyszczenia zarówno suchych, jak i mokrych zabrudzeń, są niezwykle przydatne w różnorodnych sytuacjach – od usuwania codziennego brudu i kurzu, po zbieranie rozlanych płynów czy mokrego brudu. Wykorzystują one specjalne systemy filtracji i zbiorniki, które mogą bezpiecznie gromadzić i izolować mokre substancje. Dodatkowo, wiele z tych urządzeń posiada funkcję dmuchania, co umożliwia ich użycie do innych celów, takich jak oczyszczanie powierzchni z liści. Odkurzacze do pracy na sucho-mokro są więc niezwykle użyteczne, zarówno w domu, jak i w firmie np. związanej z gastronomią, stanowiąc wszechstronne narzędzie do utrzymania czystości.
Ile kosztują odkurzacze do pracy na sucho-mokro?
Tego typu profesjonalne maszyny czyszczące do podłóg to koszt od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych w zależności od marki i modelu.
3. Szorowarki
Szorowarki to profesjonalne maszyny czyszczące do podłóg sterowane ręcznie i wyposażone zazwyczaj w jeden duży obracający się dysk (pad czyszczący), który może być pokryty szczotkami, frotkami lub np. papierem ściernym. Takie urządzenia intensywnie czyszczą powierzchnię podłogi, usuwając nawet trudne i zaschnięte zabrudzenia. Zaopatrzone w twardsze pady maszyny tego typu służą także do renowacji aby zlikwidować starą lub zniszczoną warstwę powłoki. Z kolei flokowe pady pomogą dobrze wypolerować powierzchnię. Dodatkowo, część modeli posiada wbudowany system dozowania wody lub detergentu. Szorowarki świetnie sprawdzą się do powierzchni, które często wymagają głębszego szorowania.
Ile kosztują szorowarki?
Profesjonalne szorowarki to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od modelu.
4. Maszyny czyszcząco-zbierające
Maszyny czyszcząco-zbierające to wszechstronne urządzenia, które łączą w sobie cechy szorowarki i odkurzacza do pracy na mokro. Zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu wydajnego i skutecznego czyszczenia podłóg, szczególnie na dużych powierzchniach, takich jak sklepy, hotele, szkoły, czy hale przemysłowe.
Najważniejszą cechą maszyn czyszcząco-zbierających jest ich zdolność do jednoczesnego mycia podłogi i odsysania zbierającej się wody. Dzięki temu, proces czyszczenia jest nie tylko szybki, ale także efektywny – podłoga jest dokładnie czyszczona i jest natychmiast sucha po zakończeniu pracy, co znacznie redukuje ryzyko poślizgnięcia się.
Maszyny czyszcząco-zbierające są wyposażone w potężne, obrotowe szczotki, które skutecznie usuwają brud, a jednocześnie nie uszkadzają powierzchni podłogi. Zbiorniki na czystą i brudną wodę są duże, co pozwala na długotrwałą pracę bez konieczności częstego opróżniania i napełniania. Niektóre modele oferują także regulowaną moc ssania i prędkość obrotów szczotek, umożliwiając dopasowanie pracy urządzenia do konkretnego typu podłogi i stopnia zabrudzenia.Takie maszyny świetnie sprawdzają się w obiektach takich jak np. supermarkety, które charakteryzują się dużym natężeniem ruchu pieszych gdzie pojawiają się również mokre zanieczyszczenia.
Ile kosztuje maszyna czyszcząco-zbierająca?
Maszyna tej rangi to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od modelu.
5. Samojezdne maszyny do czyszczenia podłóg z fotelem dla operatora
Maszyny samojezdne to duże, wytrzymałe maszyny czyszcząco-zbierające przeznaczone do komercyjnych lub przemysłowych zadań czyszczenia na największych powierzchniach. Są one wyposażone w siedzenie dla operatora, co zwiększa komfort i zmniejsza zmęczenie podczas długich sesji czyszczenia. Maszyny te są idealne do czyszczenia dużych powierzchni, takich jak magazyny, fabryki, centra handlowe i lotniska.
Pomimo imponujących możliwości czyszczenia i wydajności, maszyny samojezdne nie nadają się do mniejszych przestrzeni ze względu na ich rozmiar. Zresztą, biorąc pod uwagę ich cenę, zwyczajnie nie opłacają się do celów prywatnych czy małych firm.
Ile kosztuje taka maszyna czyszcząca?
Takie maszyny do czyszczenia podłóg to w zależności od modelu, koszt od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset złotych.
6. Autonomiczne maszyny do czyszczenia podłóg
Najnowszą kategorią maszyn do czyszczenia podłóg są autonomiczne maszyny czyli tzw. roboty czyszczące. Te zaawansowane urządzenia wykorzystują czujniki, sztuczną inteligencję i programowanie do autonomicznego czyszczenia podłóg bez interwencji człowieka. Oferują one wyjątkową wygodę i można zaplanować ich czyszczenie w określonych godzinach, nawet pod nieobecność użytkownika. Roboty sprzątające nadają się zarówno do zastosowań domowych, jak i komercyjnych.
6a. Roboty czyszczące do zastosowań prywatnych
Roboty czyszczące do zastosowań prywatnych to odkurzacze automatyczne często z funkcją mopowania, nazywane też robotami sprzątającymi. Są to niewielkie, programowalne urządzenia, które za sprawą czujników są w stanie bez ingerencji użytkownika utrzymać czystość na wszystkich powierzchniach płaskich, z którymi mamy do czynienia w domu. Najpopularniejsze marki to Xiaomi i iRobot (Roomba). Mogą zaoszczędzić wiele czasu, szczególnie przy większych powierzchniach choć kosztują więcej niż standardowy domowy odkurzacz i nie ze wszystkim sobie poradzą – trzeba pamiętać np.o zabezpieczeniu kabli leżących na podłodze, które mogą się wkręcić w wirniki odkurzacza. Taki robot nie wjedzie też w każdy zakamarek tak jak ręczny odkurzacz z wymiennymi końcówkami. Warto też wziąć pod uwagę, że po upływie gwarancji, w razie ewentualnych usterek, koszt naprawy tego typu maszyn będzie wyższy niż standardowego odkurzacza jako, że są to urządzenia elektroniczne. Podsumowując, tego typu odkurzacz to świetnie rozwiązanie do dużych, jednopoziomowych przestrzeni prywatnych o regularnych kształtach, gdzie na podłodze nie leży zbyt wiele rzeczy. Jeśli masz małe mieszkanie lub biuro z wieloma rzeczami zalegającymi na podłodze, tradycyjny, manualny odkurzacz sprawdzi się lepiej.
Ile kosztuje domowy robot czyszczący?
Ceny takich urządzeń jak na domowe odkurzacze są raczej wysokie, ale w zależności od marki można je kupić już za około 700 złotych (odkurzacze Xiaomi), przy czym najbardziej zaawansowane modele mogą przekraczać kwoty 7 tys. złotych.
6b. Autonomiczne maszyny do czyszczenia podłóg do zastosowań komercyjnych
Autonomiczne maszyny czyszczące do zastosowań komercyjnych to dużo większe i bardziej skomplikowane urządzenia. Tego typu roboty kosztują nawet kilkaset tysięcy złotych ale maszyny tego rodzaju w pewnym stopniu zastępują pracowników, którzy nie są potrzebni do jej ciągłej obsługi. Wystarczy je zaprogramować na przykład poprzez przejście z nią pierwszy raz trasy czyszczenia, którą następnie robot sam będzie powtarzał przez wiele dni. Autonomiczne, przemysłowe maszyny czyszczące dzięki specjalnym systemom omijają przeszkody i większość z nich spełnia konkretne normy i posiada odpowiednie certyfikaty aby móc pracować np. na magazynie w pobliżu innych ciężkich maszyn i pracowników. Ta grupa maszyn czyszczących znajdzie zastosowanie na największych przestrzeniach jak lotniska, galerie handlowe czy magazyny.
Ile kosztuje autonomiczna maszyna do czyszczenia podłóg do zastosowań komercyjnych?
Ceny autonomicznych maszyn szorująco-zbierających należy liczyć w setkach tysięcy złotych. Zakres cenowy obecnie dostępnych maszyn to 200 – 400 tys. Złotych netto. Przykładem takiej maszyny jest Nilfisk Liberty SC50, której cena to około 300 tys. złotych netto.
Czy potrzebujesz maszyny czyszczącej do podłóg?
Decyzja o zakupie maszyny do czyszczenia podłóg zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest rozmiar powierzchni, która wymaga regularnego czyszczenia. Dla małych przestrzeni, takich jak domy czy małe biura, tradycyjne metody czyszczenia, takie jak mop czy odkurzacz, mogą być wystarczające. Jednak w przypadku dużych przestrzeni handlowych, obiektów przemysłowych czy miejsc o dużym natężeniu ruchu, takich jak szkoły czy hotele, maszyna do czyszczenia podłóg może znacznie usprawnić proces utrzymania czystości. Drugim czynnikiem jest rodzaj podłogi – niektóre typy podłóg, jak na przykład posadzki betonowe, mogą wymagać intensywnego czyszczenia maszynowego. Ważne jest także rozważenie, jak często przestrzeń wymaga czyszczenia. Jeśli czyszczenie jest potrzebne codziennie lub kilka razy w tygodniu, maszyna do czyszczenia podłóg może być dobrym rozwiązaniem.
Kiedy usługi czyszczenia podłóg są bardziej opłacalne?
Usługi czyszczenia podłóg mogą być bardziej opłacalne w sytuacjach, gdzie zakup i utrzymanie maszyny do czyszczenia podłóg byłoby kosztowne lub niewygodne. Na przykład, w przypadku firm, które nie mają odpowiedniej przestrzeni do przechowywania maszyny, czy też nie mają personelu, który mógłby odpowiednio obsługiwać i utrzymywać urządzenie. Usługi czyszczenia mogą być także bardziej opłacalne, jeśli powierzchnia wymaga specjalistycznego sprzętu lub specyficznego rodzaju czyszczenia, szczególnie które nie jest potrzebne na co dzień. W takim przypadku, wynajęcie firmy czyszczącej może być bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Niezależnie od rozwiązania na co dzień, dobrą praktyką jest raz lub dwa razy w roku w zależności od natężenia ruchu/zabrudzeń skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy w celu przeprowadzenia gruntownego czyszczenia, które dotrze głębiej oraz ewentualnie zabezpieczenia podłogi powłokami ochronnymi.
Podsumowanie
Zakup maszyny do czyszczenia podłóg może znacznie usprawnić proces utrzymania czystości, szczególnie w dużych przestrzeniach i miejscach o dużym natężeniu ruchu. Maszyny te są wydajne, wszechstronne i mogą dostosować się do różnych typów podłóg i poziomów zabrudzenia. Niemniej jednak, nie zawsze jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Wynajęcie profesjonalnej firmy czyszczącej może być bardziej opłacalne w przypadku specjalistycznego czyszczenia, braku miejsca do przechowywania sprzętu, czy też braku personelu do jego obsługi. Ostateczna decyzja zależy od wielu czynników, w tym od wielkości i rodzaju przestrzeni, jak również od budżetu i dostępności zasobów.
Pamiętaj, że niezależnie od decyzji co do maszyny, dobrze jest przynajmniej raz w roku przeprowadzić gruntowne czyszczenie, które dotrze do głębszych warstw zabrudzeń i w razie potrzeby odnowi powłokę zabezpieczającą.