Mycie podłogi prądoprzewodzącej ESD – jak to robić dobrze?
Podłogi prądoprzewodzące ESD to podłogi specjalistyczne, których najważniejszą funkcją są ich właściwości fizyczne. Tego typu wykładziny stosuje się w pomieszczeniach wysoce wrażliwych na napięcie elektrostatyczne takich jak serwerownie, sale komputerowe, szpitale, sale operacyjne czy hale fabryczne. Podłoga prądoprzewodząca ESD chroni przed wyładowaniami statycznymi, które mogą być spowodowane np. poprzez pocieranie obuwia o podłogę. Przy wykładzinach, które nie mają takich właściwości można zaobserwować tego typu zjawiska poprzez tzw. przeskok iskry elektrycznej podczas dotykania klamki lub poręczy. O czym pamiętać przy czyszczeniu podłogi takiego rodzaju?
Mycie codziennie podłóg ESD
Podłogi prądoprzewodzące ESD często znajdują się w miejscach, w których kurz czy brud są wyjątkowo niepożądane nie tylko ze względów estetycznych ale przede wszystkim praktycznych. Jest więc naturalne, że taka posadzka będzie czyszczona często i regularnie. Jak więc należy ją czyścić?
Przede wszystkim powinniśmy używać odpowiednich środków, które nie wpłyną negatywnie na właściwości fizyczne takiej podłogi. Chemia użyta do czyszczenia nie powinna pozostawiać nie tylko smug ale i powłok zabezpieczających, które mogą zniwelować efekt prądoprzewodzący. Produkty dedykowane do takich podłóg będą posiadać odpowiednie oznaczenie (Jeśli ich potrzebujesz skontaktuj się z nami poprzez formularz, e-mail lub telefon).
Gdy jesteśmy wyposażeni w odpowiednie środki należy najpierw oczyścić podłogę z luźnego kurzu lub brudu za pomocą miotły lub odkurzacza. Specjalistyczną chemię do czyszczenia rozrobić z zimną wodą w proporcjach opisanych na opakowaniu, a następnie przy użyciu mopa umyć podłogę. Aby zrobić to skutecznie warto pamiętać o wyciskaniu mopa po zanurzeniu w roztworze oraz dokładnym płukaniu mopa po przemyciu fragmentu podłogi.
Czyszczenie okresowe lub usuwanie trwałych zabrudzeń
Zdarza się, że na podłodze prądoprzewodzącej ESD pojawiają się zabrudzenia, które ciężko usunąć za pomocą standardowych narzędzi. W takich sytuacjach niezbędna może okazać się mocniejsza chemia. Wykorzystać możemy wtedy specjalistyczne grunty czyszczące do usuwania intensywnych zabrudzeń i tłuszczy. Należy jednak wiedzieć, że takie środki często usuwają też wcześniej nałożone (fabrycznie lub podczas lakierowania) powłoki zapewniające efekt prądoprzewodzący. W takim wypadku po użyciu chemii konieczne jest nałożenie nowej warstwy powłoki prądoprzewodzącej z czym warto udać się do profesjonalistów. Napisz jeśli potrzebujesz pomocy.
Co gdy podłoga jest zniszczona lub nie da się doczyścić?
Każda podłoga z czasem się zużywa lub zabrudzenia czy plamy są niemożliwe do usunięcia za pomocą chemii. Bywa też tak, że wykładzina eksploatowana jest nadmiernie lub niewłaściwie w wyniku czego odstrasza wyglądem lub traci swoje właściwości. W takim wypadku aby odzyskać podłogę mamy dwa rozwiązania: wymiana podłogi lub jej renowacja. Wymiana polega na zerwaniu starej podłogi i instalacji nowej. Renowacja to naprawa istniejącej podłogi, odrestaurowanie jej, przemalowanie (możliwy nowy design) i zabezpieczenie zachowując pożądane właściwości. My rekomendujemy drugie rozwiązanie. Dlaczego?
Przede wszystkim renowacja jest bardziej korzystna kosztowo oraz zabiera mniej czasu dzięki czemu firma szybciej może wrócić do działania na pełnych obrotach. Co więcej po procesie renowacji nie pozostaje stara wykładzina, która jest wynikiem wymiany starej podłogi na nową i może być problematyczna w utylizacji. Jeśli chcemy zmienić design lub kolor podłogi podczas renowacji również możemy to bez problemu zrobić.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o renowacji podłogi ESD kliknij tutaj.