Poznaj zalety i wady popularnych paneli LVT

Na przestrzeni lat, technologia produkcji podłóg zmieniła się znacznie, co doprowadziło do pojawienia się wielu nowych, ciekawych opcji dla właścicieli domów i firm. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań jest podłoga LVT, która składa się z luksusowych winylowych paneli podłogowych (Luxury Vinyl Tiles).

Panele LVT to produkt, który zrewolucjonizował rynek podłogowy. Są to wielowarstwowe płytki winylowe, które charakteryzują się niezwykłym podobieństwem do naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień, czy korek. Są znane ze swojej wytrzymałości, elastyczności, a przede wszystkim prostoty instalacji.

Dziś, chcemy przybliżyć Ci nie tylko zalety, ale i wady tej innowacyjnej technologii. Bo przecież każdy medal ma swoje dwie strony.

Zalety paneli LVT

Wytrzymałość i trwałość

Podłogi LVT są relatywnie trwałe i odporne na uszkodzenia. Ich powierzchnia jest bardziej odporna na zarysowania i uderzenia niż klasyczne panele, co sprawia, że są one doskonałą alternatywą np. dla drewna.

Łatwość instalacji

Podłogi LVT są łatwe do instalacji, co znacznie obniża koszty i skraca czas potrzebny na realizację projektu. Wiele osób samodzielnie układa takie panele choć nie zawsze ma to pozytywny efekt. Panele LVT dzielimy na klejone i na tzw. klick.Te drugie są prostsze w montażu ale w przypadku usterki dużo trudniej wymienić jeden uszkodzony panel.

Estetyka i różnorodność wzorów

To jest chyba największa zaleta paneli LVT. Tego typu podłogi oferują niesamowitą różnorodność wzorów i kolorów. Dzięki nowoczesnej technologii druku, są w stanie naśladować wygląd niemal każdego naturalnego materiału.

Wady paneli LVT

Okres trwałości

Pomimo wielu zalet, podłogi LVT mogą nie być tak trwałe jak niektóre tradycyjne materiały podłogowe, takie jak drewno czy kamień. Z upływem czasu, mogą zacząć pokazywać oznaki zużycia, zwłaszcza w miejscach o wysokim natężeniu ruchu.

Naprawa uszkodzeń

Choć panele LVT są odporne na zarysowania i pęknięcia, nie są one niezniszczalne. Jeśli jednak dojdzie do poważniejszego uszkodzenia, cały panel musi być wymieniony, co może być bardziej skomplikowane i kosztowne, szczególnie w przypadku paneli na tzw. Klick.

Pamiętaj, że jeśli już posiadasz panele winylowe LVT, które są uszkodzone lub potrzebują gruntownego czyszczenia można to naprawić. Napisz do nas jeśli masz pytania – posiadamy duże doświadczenie.

Uczucie pod stopami

Pomimo swojej elastyczności, panele LVT nie oferują tego samego uczucia pod stopami, co naturalne materiały. Mogą one wydawać się nieco sztuczne dla niektórych osób, zwłaszcza w porównaniu z prawdziwym drewnem czy kamieniem.

Łamliwość paneli LVT na klick na łączeniach

Nie występuje to w każdym przypadku ale warto mieć to na uwadze. Bazując na naszym doświadczeniu obserwujemy relatywnie często zjawisko łamania się paneli LVT na klick w miejscu łączeń pod wpływem nacisku cieżkich mebli lub w ciąach komunikacyjnych – szczególnie przy niewłaściwie wykoannej wylewce pod podłogą. To ewentualne zagrożenie można ograć wybierając panele klejone zamiast tych tzw. „na klick”.

Podsumowanie

Zalety i wady paneli LVT to istotna kwestia, którą każdy potencjalny użytkownik powinien rozważyć. Dla niektórych, wytrzymałość, łatwość instalacji i różnorodność wzorów przeważa nad ich wadami. Inni natomiast, mogą zdecydować, że preferują naturalne materiały, pomimo wyższych kosztów i wymagań instalacyjnych. Decyzja zależy wyłącznie od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Dobrze dobrana podłoga może nadać charakter każdemu pomieszczeniu, wpływając na jego ostateczny wygląd i funkcjonalność. Pamiętaj też, że w razie usterek, wszystko da się naprawić – skontaktuj się z nami jeśłi masz pytania.

Podobne wpisy